Systemy deskowań – opis i charakterystyka

0

Deskowanie, znane też powszechni jako szalowanie (deskówka lub szalówka) to nic innego, jak forma dostosowana pod kształtowanie betonu. To bardzo solidna konstrukcja, najczęściej zbudowana z metalu, drewna, a czasem z płyt ze sklejki wodoodpornej. Bez takich tymczasowych rozwiązań, jakimi są systemy deskowań, niemożliwe byłoby tworzenie dopracowanych schodów czy fundamentów betonowych. Należy czekać do 4 tygodni, zanim nastąpi związanie materiału, wtedy taką konstrukcję można rozebrać.

Nowoczesne systemy pomagają zwiększyć intuicyjność montażu, zmniejszają poza tym koszty prowadzenia inwestycji i poprawiają znacznie bezpieczeństwo pracującej brygady montażowej. Mamy np. systemy deskowań ściennych, które używa się do wykonania ścian i przeróżnych elementów pionowych. Dzielimy je na specjalne (dla ścian pod odpowiednim, nietypowym kątem), ramowe i dźwigarowe. Te pierwsze, zakrzywione pozwalają na osiągnięcie konkretnego nachylenia powierzchni. Z kolei ramowe są szybkie w instalacji, wytrzymałe oraz niezwykle trwałe. Ostatnie stosuje się tam, gdzie projekt budowy jest bardzo skomplikowany. Deskowania stropowe (modułowe, dźwigarowego oraz panelowe) z dźwigarów drewnianych albo metalowych pomagają natomiast przy wykonywaniu stropów. Charakteryzują się także niezwykle szybkim montażem

Najważniejsze są jednak szalunki do wykopów. Dobrze chronią wykopy budowlane przed osypywaniem się ziemi. Zapewniają pełne, stuprocentowe bezpieczeństwo wszystkim pracującym robotnikom, zapobiegają uszkodzeniom budynków, ulic czy chodników i torów. Deskowania wykopów mają miejsce, kiedy trwają prace wodne lub kanalizacyjne. Mogą być one lekkie (waga nie przekracza 1400 kg) – pomocne przy wznoszeniu płyt fundamentowych i żelbetowych fundamentów. Jest jeszcze typ średni. Taki wykorzystuje się przy nieco większych obciążeniach (patrz: budownictwo mieszkaniowe). Szalunek ciężki to już najwyższa, najbardziej solidna jakość. Ma grubą, stalową blachę, dlatego korzysta się z niego na przykład w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. Jak więc widać, szalunki to nie tylko same deski czy drewniane płyty. Nie brakuje też wielu elementów metalowych oraz odpornej na wodę sklejki. Deskowania wykopów są bardzo sprawdzonym rozwiązaniem. Jest możliwość regulowania ich szerokości, co jest niezwykle praktyczne i przydatne.

Montaż szalunków do wykopów odbywa się w następujący sposób: poszczególne elementy (płyty, rozpory itp.) łączy się za pomocą metalowych ram. Trzeba to robić bardzo ostrożnie i uważnie. To przecież forma przyszłego fundamentu, dlatego dolna część wykopu powinna być oczywiście z obu stron dużo szersza od tzw. ławy fundamentowej. Aby cała konstrukcja porządnie „stała na własnych nogach”, na samym dnie musi znajdować się 10-centymetrowa warstwa betonu, pełniąca bardzo ważną funkcję izolacyjną i zabezpieczającą beton przed zlaniem się z ziemią. Wysokość deskowania wynosi maksymalnie 40 cm. Wszystko musi być jak najbardziej dopracowane, precyzyjnie ustawione i wypoziomowane.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *