Szkolenia wysokościowe i uprawnienia do pracy na wysokości

siatki bezpieczeństwa 0

Coraz dalej oddalamy się od Ziemi. Nie tylko dzięki statkom kosmicznym czy samolotom, ale również przez budowę coraz wyższych budynków, drapaczy chmur wynoszących swoich mieszkańców wysoko w niebo. Tutaj pojawia się miejsce dla ludzi, dla których praca na wysokościach jest codziennością i normalnym sposobem na zarabianie pieniędzy.

Nie tylko do budowy takich wysokich budynków wymagane są szkolenia wysokościowe i posiadanie specjalnych uprawnień. Również, zdawałoby się zwykłe umycie kilkuset okien na wysokości kilkudziesięciu metrów wymaga odpowiednich kwalifikacji. Bardzo często w ten sposób dorabiają sobie młodzi entuzjaści alpinizmu czy chodzenia po ściankach wspinaczkowych. Nie każdy, nawet po wielu godzinach szkolenia wysokościowego, będzie w stanie wykonywać te niebezpieczne zajęcia, wisząc na linach kilkadziesiąt metrów nad ziemią, często przez kilka godzin dziennie. Nawet jeśli taki pracownik nie ma lęku wysokości i posiada siatki bezpieczeństwa, które z samej nazwy mają stwarzać mu poczucie komfortu psychicznego, musi umieć umyć jeszcze okna danego budynku.

Nawet wysokie budynki również starzeją się i wymagają pomalowania czy renowacji i wtedy wchodzi w grę tylko praca na wysokości zgranej ekipy remontowej z odpowiednim sprzętem. Zaopatrzeni w odpowiednie rusztowania, długie liny, karabińczyki i siatki bezpieczeństwa mozolnie wspinają się po zewnętrznej stronie budynku, narażeni na niesprzyjające warunki atmosferyczne, aby pomalować lub zabezpieczyć kolejny fragment ściany.

Również w ziemie, pomimo że wtedy okien się nie myje i nie maluje budynków, praca na wysokości jest bardzo potrzebna. Wtedy mianowicie, przy dużych śnieżycach trzeba usuwać zalegający na dachach, ciężki śnieg, którego zbyt duża ilość grozi nawet zawaleniem się budynku. Jest to bardzo niebezpieczna praca, którą jednak ktoś musi wykonać, aby inny mógł mieszkać czy pracować bezpiecznie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *