Nie daj się nabrać na „BIO”, „EKO”, „FIT”. Wybieraj tylko naturalne składniki!

zdrowa dieta 0

Obecnie żyjemy w czasach, gdy zdrowe odżywianie to nie jest tylko modą, która jak każda inna przemija. Fit życie to sposób na życie – to dla wielu styl życia. W polskim społeczeństwie jak i na cały świecie rośnie świadomość zdrowego stylu życia, czego wyrazem jest rosnąca dostępność wysokiej jakości produktów, o których jeszcze do niedawna mogliśmy jedynie marzyć.

Coraz więcej osób zauważa, że aby kupić pełnowartościowe zdrowe produkty nie musimy udać się na drugi koniec miasta do sklepu z nazwa „BIO”, gdzie ceny są niesamowicie wysokie , ponieważ wystarczy, że poświęcimy nieco więcej uwagi wybierając produkty w sklepach sieciowych dostępnych na każdej ulicy. Wystarczy tylko czytać skład. No właśnie, najpierw musimy zrobić sobie rachunek sumienia, zastanowić się i zadać sobie kluczowe pytanie: czy my w ogóle umiemy czytać składy które znajdują się na odwrocie etykiety produktów? Czy wiemy co oznaczają te trudne do wymówienia słowa? Pierwszy krok – i w sumie najłatwiejszy jednak równie ważny o którym często zapominamy – to sprawdzenie daty ważności. Zazwyczaj są one zapisane u dołu opakowania w dwóch sposobach: „najlepiej spożyć przed..” lub „najlepiej spożyć do”. Gdy ten krok mamy za sobą to czas na skład produktu.

Warto pamiętać, że kolejność składników nigdy nie jest przypadkowa – mianowicie zgodnie z rozporządzeniami każdy producent musi zachować kolejność – od składnika którego jest najwięcej do tego którego jest najmniej. To jest złota zasada – niezmienna. Gdy nabierzemy wprawy szybko wyeliminujemy produkty, które na początku składu mają cukier, sól lub inne substancje konserwujące. Najłatwiejszym przykładem będzie jogurt – „zdrowy jogurt” będzie miał w składzie mleko i żywe kultury bakterii natomiast „niezdrowy jogurt” będzie zawierał przede wszystkim cukier, żelatynę barwniki. Pamiętajmy, że jeśli mamy ochotę na jogurt owocowy nie musimy sięgać i głowić się nad zakupem odpowiedniego jogurtu owocowego – warto kupić ten „zdrowy jogurt” zmiksować blenderem świeże sezonowe owoce bądź też świetnie sprawdzą się przede wszystkim latem mrożone owoce. W sten sposób zrobimy to na co mamy w danej chwili ochotę przy tym będzie smacznie i przede wszystkim zdrowo.

W poszukiwaniu zdrowych/naturalnych produktów nie tylko czytamy etykiety na dziale nabiału, ale także w strefie produktów mięsnych. Tu może być nieco trudniej, być może spędzimy wiele czasu zanim opanujemy tą sztukę – jednak jak to mówią „trening czyni mistrza”. Życie fit nie oznacza przejścia na weganizm. – statystyki mówią same za siebie Polacy uwielbiają mięso i wędliny. Zatem firmy wychodzą nam na przeciw i oferują różnorodne produkty mniej i bardziej zdrowe.

Więc co siedzi w sklepowej szynce?Dobrej jakości wędlina / kiełbasa powinna przede wszystkim zawierać tylko mięso sól i przyprawy. Zwykle w takiej sytuacji szukamy najdroższej wędliny myśląc „droższa na pewno będzie bardziej BIO niż ta tańsza” – no niestety to nie zawsze tak działa. Warto więc dokładniej przyglądać się składowi produktów spożywczych, które kupujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *